Gdy tata jest w pracy, a brat Staś w szkole-mama z córką urządzają prasówkę.
To bardzo prosta i bardzo lubiana przez Marynie zabawa.
Kładziemy się na łóżku i oglądamy gazety.Zawsze przeglądamy gazety o tematyce dziecięcej. Dziś przeglądaliśmy najnowsze ,,Twoje dziecko”.
Dlaczego gazety o tematyce dziecięcej? Dlatego , bo:
- zdjęcia są kolorowe, pogodne
- na zdjęciach występuja dzieci
- zawierają zdjęcia zabawek
- zdjęcia pokazują różne czynności dnia codziennego dziecka (jedzenie, kąpiel, zabawę , spacer, sen)
- zdjęcia pokazują emocje(dzieci płaczą, śmieją się…)
- zdjęcia zawierają produkty żywnościowe (kaszki, zupki, owoce, warzywa, kolorowe kanapeczki)
Czego możemy nauczyć się lub w czym może nam pomóc ta zabawa?:
- Przede wszystkim to bawimy się razem, leżymy blisko siebie na łóżku, mówimy do siebie , przytulamy ,patrzymy sobie w oczy, budujemy i pogłębiamy naszą relację( rozwijają się pozytywne emocje,dziecko uczy się również okazywania uczuć)
- Dziecko przekładając kartki usprawnia precyzję swojej ręki, uczy się złapać cieńką kartkę, przekłada ją. Poznaje trwałość kartki-łatwo się drze, więc uczy się również delikatności w przekładaniu(trening przed przekładaniem kartek w książce- jeśli nawet zdarzy się dziecku przedrzeć kartę to strata jest mniejsza niż w przypadku kartki w książce)
- Oglądając zdjęcia i obrazki uczymy się nazywać czynności jakie wykonujemy, jemy obiadek, robimy siku do nocnika, zmieniamy pieluszkę(nawet jeśli dawno to za nami), idziemy na spacer, ubieramy się.
Możemy potem pobawić się z dzieckiem w naśladowanie tych czynności (ubieram się , idziemy na spacer ,kąpiemy się itp.) - Jeśli nasz Maluszek jest niejadkiem to możemy oglądać zdjęcia z potrawami i takie, gdzie dzieci zajadają smacznie,zdjęcia produktów, które dziecko zna z realnego świata. Możemy się pobawić w odszukiwanie kaszki ze zdjęcia w naszej szafce w kuchni-oczywiście jeśli taką mamy)
- Zdjęcia owoców i warzyw ,jak też zwierząt mogą nam pomóc w wprowadzaniu nowych słów , jak również w utrwalaniu już wcześniej poznanych.
- Taka zabawa też wpływa na rozwój społeczny. Dziecko widzi na zdjęciach rodzinkę (tatę, mamę, dzieci, babacie, dziadków).Możemy rozmawiać o relacjach o swojej rodzinie.
- Rozwój społeczny rozwiaja się również przez zdjęcia bawiących się wspólnie dzieci. Możemy przegadać temat wspólnych zabaw w piaskownicy,gdy nas odwiedzają goście lub gdy sami idziemy z wizytą.
- Dziecko uczy się też odpowiadać na pytania,słownie lub pokazując obrazek, np.gdzie jest pies, gdzie jest lala?
Uczy się również zadawać pytania,Marynia jest na tym etapie,co to? a To co to? i tak w kóło… - Gazety zawierają tematy związane z daną porą roku, np. teraz przepisy z truskawek. Może to być ciekawa inspiracja do zabaw w kuchni i wspólnego rodzinnego gotowania.
- Gazety można wykorzystać do wszelakich zabaw plastycznych i zabaw usprawniających pracę rąk( gnieciemy i rzucamy do celu zrobionymi piłeczkami)
A to dla Starszaków:
- Możemy wyszukiwać różnych zdjęć, np. szukamy zdjęcia zwierzą, szukamy robotów,samochodów, motorów …
- Wycinamy to co jest nam potrzebne do realizowania zabaw np. tematycznych, plastycznych
- Drzemy i wydzieramy.
- Wyszukujemy i kolekcjonujemy litery, które potem możemu wykorzystywać do pisania i klejenia.
- Oczywiście gazety rewlacyjnie pomagają tworzyć tablice marzeń – Tu znajdziesz szczegóły.
Rozpisałam się.To dlatego że ta zabawa daje wiele możliwości.
A i jeszcze jedno, swietnie nadaje się do chwili wytchnienia,gdy kładziemy się razem na łóżku.
Nadaje się też świetnie do zabawy z tatą, gdy tata nie bardzo ma pomysł na zabawę 😉
Miłej Prasówki!!!!
Oj tak, przeglądanie prasy jest fantastycznym zajęciem. Codziennie muszę obejrzeć choć jedną gazetę. Przy tym te dla dzieci obecnie mnie nie interesują. Wolę te, które czytają domownicy. Zwłaszcza najnowsze, jeszcze nieprzejrzane numery. Buziaki!