,, Chcę rozmawiać z moim dzieckiem o seksie”.

                                               Intermet już przyszedł i z tego się cieszę .
                                          Poruszać tematów okołointernetowych nie będę ….
                                                   Skupiamy się na tym , co dobre….

Staś jako mały chłopiec pytał skąd się ,,wziął „. Wszystkie nasze odpowiedzi do tej pory mu wystarczały i zaspakajały jego ciekawość.
Staś to 9 letni chłopak, który chodzi do szkoły. Większość czasu spędza w szkole z kolegami, którzy mają mniejszy bądź większy poziom kultury, świadomości czy innych podobnych rzeczy. Niemniej jednak czasem przynosi rozpoczęte rozmowy z chłopakami na korytarzu czy w szatni. Opowiada nam . I włos się na głowie nam czasem jeży!

Czasem chcemy ochronić nasze dzieci przed złym słowem, przed tematami, które powinny poczekać na lepszy czas, który pozwoli bardziej zrozumieć. ale niestety się nie da  🙁

Staś zapytał nas jakiś czas temu jak to się stało technicznie ,że nasionko taty wylądowało w moim brzuchu, no jak? Rozumiecie , technicznie……
Umówiliśmy się na rozmowę. Zaznaczając, że będzie to rozmowa bardzo ważna i że chcemy się do niej przygotować. Zależy nam abyśmy mogli spokojnie przekazać Stasiowi, że seksualność człowieka to dar , dar od Boga i że ten dar  jest wpisany w nasze życie.I że jest nam on potrzebny tak jak inne czynności życiowe, tylko o nim możemy rozmawiać dopiero wtedy gdy dziecko jest na tyle duże by mogło zrozumieć że seksualność jest naszą, intymną i nie na pokaz sprawą.

Książka-Poradnik, który napisał Karl i Shannon Wendt
Chcę rozmawiać z moim dzieckiem o seksie


 
pomogła nam w przygotowywaniu się do tej rozmowy.
Dużo w niej chrześcijańskich myśli i podpowiedzi jak przekazać dziecku wiedzę dostosowaną do jego wieku i płci.

                                       ,,Pamiętacie jak uczyliście dziecko posyłać buziaka? 
                                          Pewnie trudniej było nauczyć je wiązać  buty.
                                Uczenie dziecka o seksualności i miłości jest kolejnym krokiem
                                  w prowadzeniu go do pełni , do tego jakim stworzył ja BÓG”
                                                             cyt. Chcę rozmawiać….
Książka podzielona jest na rozdziały i ma podział treści dostosowany do wieku dzieci. Każdy rodzic i 3 i 9 latka a nawet nastolatków znajdzie tu cenne wskazówki.

 Dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym  poznają własne ciała , dostrzegają różnice  między chłopcem a dziewczynką.
Powinniśmy zwłaszcza teraz ,  zaszczepić dziecku  pozytywny obraz własnego ciała. Akceptujmy dziecko , ucząc je, że jest niepowtarzalne , wyjątkowe i piękne i całe jego ciało jest dobre. Nie ma miejsc, które są gorsze lub lepsze.Ale są miejsca szczególne i powinny być zasłonięte ubraniem.
Rozmawiajmy z dziećmi stosownie do ich wieku, otwarcie, choć temat seksu może wprowadzać czasem dorosłych w zakłopotanie.

,Naszym zadaniem jest wpoić dzieciom  wyczucie co do granic związanych z intymnością , poczuciem skromności, przyzwoitością i szacunkiem. Ważne jest robić to w sposób jasny stanowczy i spokojny.”
Cyt. Chcę rozmawiać….

Autor napisał że widział kiedyś plakat mówiący o tym że typowy 4- latek zadaje 437 pytań dziennie.To bardzo prawdopodobne. Doświadczam tego ostatnio , przebywając z Manią
Ważne jest aby dzieciom młodszym udzielać prostych odpowiedzi a starszym nie dawać więcej niż są w stanie unieść.

Książka ,, Chcę rozmawiać z dziećmi o seksie” ma formę poradnika. Swoją szatą graficzną, licznymi krótkimi , cennymi myślami umieszczonymi , w różnych miejscach kartki, dużą ilością zdjęć, wypunktowaniami, wytłuszczeniami tekstu pozwala na zapamiętanie wartościowych  rad.
Kojarzy mi się trochę w poradnikiem jak karmić i pielęgnować dziecko , który otrzymuje się w wyprawce na oddziale położniczym , po urodzeniu dziecka.

Chciałam przygotować zestaw książek ,które mogą pomóc rodzicom w rozmowach o seksie ale Buba
w Bajdocji zrobiła to świetnie. Zatem : Z dziećmi o seksie
Szczególnie polecam Horror ! Skąd się biorą dzieci Kasdepke.
Natomiast ,, Mama zniosła jajo” uważam za kamasutrę w dziecięcy wydaniu – mnie to nie pasuję i nie czytaliśmy z dziećmi. Ciekawa jestem waszego zdania.

Chcę Wam jeszcze polecić dwie strony, które pomagają nam rodzicom być odpowiedzialnymi rodzicami:

Stowarzyszenie Twoja Sprawa
Edukacja medialna

A ważna rozmowa wyznaczona na piątek.

Polecam Wam wydawnictwo moich znajomych z dobrą chrześcijańską książką


Ten post ma 6 komentarzy

  1. asiami

   Dziękuję Madziu

 1. Faustyna Mounis

  Pewnie tez zaniedlugo zaopatrzymy sie w te ksiazke 🙂
  I polecam wszystkim to samo wydawnictwo!

 2. aeljot

  I mnie czeka taka rozmowa tyle, że z córką ;)Coś już wie ale nie te rzeczy "techniczne". Jakoś ciężko mi się do tego zabrać ale wolę zrobić to sama niż czekać na uświadomienie w szkole.

  1. asiami

   Trzeba się zebrać, nam też to zajęło sporo czasu. Trzeba wszystko wyważyć. Powodzenia !

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.